רשות התחרות

על שולחן הממונה:


קישורים מהירים

02/02/16
500935

בכפוף לשימוע: חברת חשמל ניצלה מעמדה ופגעה בלקוחות שעברו ליצרני חשמל פרטיים

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
02/02/2016

 

‏02 פברואר 2016

‏כ"ג שבט תשע"ו

הודעה לעיתונות

בכפוף לשימוע:

חברת חשמל ניצלה מעמדה ופגעה בלקוחות שעברו ליצרני חשמל פרטיים

בכוונת הרשות להטיל עיצום בגובה 13 מיליון שקל על החברה ועיצומים אישיים הנעים בין 65 ל-165 אלף שקל על נושאי משרה בכירים  

 

רשות ההגבלים העסקיים הודיעה היום (ג') על כוונתה לקבוע בכפוף לשימוע כי חברת חשמל ניצלה לרעה את מעמדה כמונופול ופגעה בשירות שקיבלו לקוחות עסקיים גדולים אשר עברו לרכוש חשמל מיצרני חשמל פרטיים. בכוונת הרשות להטיל עיצום כספי בגובה 13 מיליון שקל על החברה ועיצומים אישיים הנעים בין 65-165 אלף שקל על נושאי משרה בכירים בחברה.

השירות המדובר הוא שירות של מנהלי תיקי לקוחות, שהם אנשי הקשר שמעמידה חברת החשמל ללקוחות עסקיים גדולים. אותו גורם מספק מענה בכל נושא הקשור לסל השירותים שמקבל לקוח עסקי מחברת החשמל, ואנשי הקשר מוקצים ללקוחות העסקיים הגדולים ביותר של חברת חשמל. בין הלקוחות העסקיים ניתן למצוא קניונים, מפעלי תעשיה, משרדים, בתי חולים, בנקים ובתי מלון אשר בהם אספקת חשמל תקינה ורציפה חיונית לניהול יומיומי תקין.

שירות מנהל תיק לקוח כולל שירותים חיוניים הנוגעים לרכיבי הולכת וחלוקת החשמל, בהם חברת החשמל היא בעלת מונופולין. אחת הדוגמאות המובהקות לשירות שמספק מנהל תיק לקוח היא בזמני משבר הנגרמים עקב הפסקות חשמל, יזומות ולא יזומות. מנהל תיק הלקוח מתאם עם הלקוח מועד להפסקות חשמל, מלווה את הלקוח בעת הפסקות החשמל ותקלות באספקת החשמל ומסייע במציאת פתרונות לקיצורן. מדובר בשירות שרק חברת החשמל יכולה לספק, עקב שליטתה הבלעדית בהולכה ובחלוקת חשמל.

כל זמן שהלקוחות שנפגעו היו לקוחות חברת חשמל (בתחום אספקת החשמל) הם קיבלו שירות מלא. מהתלונות שנבדקו על ידי הרשות עלה כי משעה שאותם לקוחות עברו לרכישת חשמל מחברת החשמל לרכישת חשמל פרטי בוטל השירות.  המשמעות בפועל עבור חלק מהעסקים הייתה נזק משמעותי כתוצאה מהפסקות באספקת החשמל שלא ניתן היה להיערך אליהן. ביטול השירות נעשה למרות העובדה שחלק מהשירותים נוגעים לרכיבי ההולכה והחלוקה, שאותן מחויבת חברת החשמל לספק גם ללקוחות הרוכשים חשמל מיצרן פרטי.

פרטי המקרה

 

באמצע שנת 2013 הופסק השירות לצרכנים עסקיים שחדלו לרכוש חשמל מחברת החשמל. בתחילת שנת 2015 הוחזר השירות באופן זמני ובמתכונת חלקית, ובחודש יוני 2015 הקימה חברת החשמל מוקד ייעודי לנושא תקלות לצרכנים עסקיים שעברו לרכוש חשמל מיצרני חשמל פרטיים. מבדיקת הרשות עולה, כי המוקד הייעודי לא  העניק את מלוא השירותים שניתנו לאותם לקוחות בעבר, ובחלק מהמקרים הלקוחות העסקיים הופנו לשירות 103 בעת תקלה. לקראת סוף שנת 2015 הוחזר השירות לאותם לקוחות בעקבות התרעת רשות ההגבלים העסקיים.

בכפוף להליך השימוע עולה כי התנהגותה של חברת החשמל ושל מנהלים בכירים בארגון עלולה ליצור חסם להתרחבות של יצרני חשמל פרטיים פעילים ולחסום את כניסתם של יצרני חשמל פרטיים חדשים.

 

משק החשמל בישראל מורכב ממספר מקטעי פעילות, החל מייצור החשמל ועד לאספקתו לבית העסק (ראו תרשים). חברת החשמל מהווה מונופול בכל שרשרת אספקת החשמל. למרות כניסת יצרני חשמל פרטיים לתחומי הייצור ואספקת החשמל לצרכנים, הרי שבמקטע ההולכה (שהוא למעשה העורק הראשי להעברת חשמל מתחנות כח) והחלוקה (העברת החשמל מהעורק הראשי לצרכנים) היא נותרה מונופול מוחלט. עיקר השירותים שנגרעו מלקוחות שעברו לרכוש חשמל מיצרנים פרטיים נוגעים לפעולות שבהן חברת החשמל היא מונופול מוחלט, כלומר, ללקוחות אין כל יכולת לבחור בגוף אחר שיספק את השירות.

שרשרת החשמל משלב הייצור ועד לבית הלקוח