רשות התחרות

על שולחן הממונה:


קישורים מהירים

23/02/16
500945

ארטימידיה תפעל בפרסום וידיאו בתנאי שלא תתערב במחיר ולא תחסום את השוק בעתיד

קובץ PDF:
WORD:
תאריך פרסום:
23/02/2016

 

 

‏23 פברואר 2016

‏י"ד אדר א תשע"ו

הודעה לעיתונות

 

ארטימידיה תפעל בפרסום וידיאו בתנאי שלא תתערב במחיר ולא תחסום את השוק בעתיד

 

רשות ההגבלים העסקיים אישרה היום (ג') לחברת ארטימדיה להתקשר עם מספר אתרי תוכן חדשותי ופנאי בישראל (בהם YNET, וואלה, מאקו ורשת) בהסכמים למכירת פרסום בוידאו באתרים. בדיקת הרשות העלתה מספר חששות מפני הפעלת כוח השוק של ארטימדיה כלפי מפרסמים, ונקבעו תנאים לאישור הפעילות המתמקדים באיסור על מניפולציה של המחיר אותו משלמים המפרסמים ומניעה של חסימת שוק עתידית לחברות שעשויות להתחרות בארטימדיה על אותו שירות.

 

חברת ארטימדיה עוסקת בפיתוח והפעלת מערכת להגשה ממוקדת של סרטוני פרסומת באינטרנט ולצורך כך מפעילה מערכת בשם Advision אותה פיתחה והקימה. באמצעות המערכת הזאת יכולים מפרסמים למקד את הפרסומות על פי מאפייני הצופה הספציפי אליו הם מכוונים, ללא תלות בזהות האתר בו גולש הצופה. בטרם הקמת רשת זו שטחי הפרסום נמכרו באופן עצמאי על ידי כל אחד מהאתרים.

 

בדיקת רשות ההגבלים העסקיים התמקדה בפעילות ארטימדיה מנקודת מבטם של המפרסמים. בבדיקה נמצא, כי פרסום באמצעות סרטוני וידאו באינטרנט הוא מובחן מאמצעי פרסום אחרים ובפרט מפרסום בטלוויזיה, בשל פערי המחירים, שוני בקהלים הרלוונטיים והבדלים באפשרויות הטכנולוגיות של האינטרנט המאפשרות, בין היתר, מיקוד של המסר לצופים ספציפיים. באשר לחלופות לשירות שמעניקה ארטימדיה למפרסמים נמצא כי (1) חלופות פרסום באמצעות סרטון ווידאו המופיע בבאנר נפרד או באופן המשולב בכתבת טקסט נתפסות כנחותות בלכידת תשומת הלב של הגולש, ו(2) פרסום באתרים דוגמת YouTube ו-Facebook, מהווה חלופה חלקית בלבד על שום ההבדלים בקהלים ובמידת הקשב של הגולשים.

  

מניתוח הרשות עולה כי לפעילות של ארטימדיה יש תועלת רבה, בין היתר בשל פילוח הגולשים המאפשר למפרסמים להגיע לקהל יעד רלוונטי בכל אחד מהאתרים על פי אפיון שעורכת ארטימדיה, ניטור וניהול מספר הפעמים בהם צופה פלוני נחשף לפרסומת מסוימת, וחסכון בעלויות העסקה של המפרסם (שנדרש בעבר להתקשר עם כל אתר בנפרד).

 

החששות העיקריים מאופי הפעילות של ארטימדיה הם הפעלת כוח שוק כלפי המפרסמים באמצעות הפחתה של היצע "שטחי הפרסום" באתרים או העלאת המחיר, ומפני חסימת פעילותם של מתחרים בעתיד. נוכח החששות התחרותיים שמעורר ההסדר הותנה הפטור בתנאים המגבילים התערבות מלאכותית של ארטימדיה במחיר או בהיצע שטחי פרסום. כמו כן נקבעו תנאים אשר יאפשרו בעתיד לגופים דומים לארטימדיה להתקשר עם האתרים ולרכוש חלק משטחי הפרסום שלהם. עוד נקבע תנאי המגביל העברת מידע מסחרי מארטימדיה לאתרים.