רשות התחרות

על שולחן הממונה:


קישורים מהירים

הבנק העולמי: ציון לשבח לרשות ההגבלים בעקבות הנעת רפורמת הדביט

 

‏08 יולי 2015

‏כ"א תמוז תשע"ה

 

 

הבנק העולמי: ציון לשבח לרשות ההגבלים בעקבות הנעת רפורמת הדביט

 

הבנק העולמי העניק ציון לשבח לרשות התחרות, בטקס שנערך בסוף חודש יוני בוושינגטון, בגין פעילותה להגברת התחרות בתחום כרטיסי האשראי ולקידום השימוש בכרטיסי חיוב מיידי (דביט) בישראל תוך שיתוף פעולה בין-ממשלתי. הבנק העולמי ציין 15 רשויות תחרות בעולם שראויות לציון בגין פעילות מיוחדת, והזמין אותן למטה הבנק העולמי להציג את הנושא בטקס שנערך בשיתוף ארגון רשויות התחרות העולמי (ICN).

חטיבת התחרותיות ברשות, שהוקמה בעקבות המלצות וועדת טרכטנברג, חקרה את נושא שוק כרטיסי האשראי במהלך שנת 2013. בסוף אותה שנה הציג הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה, את עיקריי הדו"ח בפני קבינט השרים ליוקר המחיה ובפני וועדת לוקר לצמצום השימוש במזומן והמלחמה בהון השחור. לבסוף עיקרי הרפורמה אומצו על ידי הגורמים הממשלתיים השונים והנושא מקודם בימים אלה בהליכי חקיקה.

רשויות תחרות נוספות שצוינו לשבח הן הרשות מניו-זילנד, שקידמה את המודעות ליתרונות שבתחרות בזמני משבר, עם דגש על דאגה לתושבים בתחום הבניה (זאת לאחר רעידת האדמה במדינה בשנת 2011), ורשות התחרות היוונית, אשר בשיתוף פעולה עם ארגון הOECD עשתה מיפוי של רגולציה המגבילה תחרות בשווקי הקמעונאות והמזון, חומרי הבניה והתיירות.        

 

מעמדה של הרשות בזירה הבינלאומית

 

רשות התחרות מייחסת חשיבות רבה לביסוס ולחיזוק מעמדה של מדינת ישראל בזירה הבין-לאומית בתחום דיני ההגבלים העסקיים וקידום התחרות בשווקים ומקדישה לכך מאמצים רבים. הרשות נוטלת חלק פעיל בדיוני התחרות בארגון הOECD, והיא בעלת קשרי עבודה הדוקים עם הרשויות המקבילות לה בארה"ב (FTC ו-DOJ)  במסגרת הסכם שיתוף פעולה בילטרלי, עם נציבות האיחוד האירופי ורשויות במדינות החברות באיחוד.

במהלך שנת 2014 העבירו נציגי הרשות סדנאות בנושאי חקירות ומודיעין לרשויות התחרות של ברזיל ורומניה (בדגש על שיטות חקירה, טכניקות איסוף ותשאול), ובנוסף, נציגיה של הרשות הוזמנו על ידי הבנק העולמי להעביר הרצאות וסדנאות בנושאים אלו בקניה, פרו, קולומביה ופנמה.